Mała Inspiratorka

Mała Inspiratorka

sobota, 7 marca 2015

Kolorowa wydrapywanka

Znajome dzieciaki lubią robić wydrapywanki, zazwyczaj są to gotowe plansze ze srebrnym wzorem do zdrapania, ale tym razem wspólnie z Małą Inspiratorką spróbowały zrobić swoje własne, od początku do końca.
Oto co nam z tego wyszło, czyli nasz koń i motyl.


Razem z Małą Inspiratorką przygotowaliśmy dwie różne wydrapywanki - jedną z podkładem w nieregularne plamy w nasyconych kolorach, drugą w metaliczne pasy.


Zanim pokryjemy gotowe tło wydrapywanki czarną farbą, trzeba na nie nałożyć bezbarwny lakier, tak aby rozdzielić od siebie warstwy farby, inaczej zlałyby się ze sobą i podczas wydrapywania nie dałoby się odsłonić barwnego podkładu.
Użyliśmy bezbarwnego, błyszczącego lakieru do techniki decoupage.


Warstwa lakieru nie musi być idealnie równa, ważne żeby pokryć nim całkowicie całą powierzchnię przyszłej wydrapywanki. Po wyschnięciu można nakładać pierwszą warstwę czarnej farby, a potem w razie potrzeby drugą i trzecią... aż do uzyskania w miarę jednolitej czarnej powierzchni. My przyspieszaliśmy proces schnięcia suszarką :).
No i można zacząć wydrapywanie - teraz przydadzą się gotowe, plastikowe lub metalowe dłutka z kupionych wcześniej firmowych wydrapywanek. Czarną warstwę farby można też usuwać wykałaczką, lub innym przedmiotem z zaostrzoną końcówką.


A oto efekt końcowy - wydrapywanka z podkładem w metaliczne pasy. Ważne uwagi Malej Inspiratorki:
- karton na którym robimy wydrapywankę powinien być gruby i sztywny, to ułatwi wydrapywanie wzoru, poza tym gotowa praca nie będzie się zawijać na rogach
- kolory na spodniej warstwie powinny być raczej jasne, żeby kontrastowały z czarną farbą na wierzchu
- do nakładania lakieru najlepszy jest miękki, dosyć gruby pędzel
- w razie gdyby wydrapał się zbyt duży kawałek czarnej powierzchni można zawsze zrobić poprawkę, wystarczy ponownie nałożyć czarną farbę w to miejsce i poczekać aż wyschnie
- wzór można wykonać gotowym dłutkiem ale również wykałaczką lub innym, delikatnie zaostrzonym  przedmiotem
- inny przepis na wydrapywanki znajdziecie w Świecie wiedźmy.

Podsumowanie, czyli materiały wykorzystane podczas pracy:


  • Farby w sztyfcie PlayColor Metallic One i PlayColor One Instant
  • Błyszczący lakier bezbarwny Nerchau
  • Biały karton
  • Dłutko z wydrapywanki Color&Co
  • Brak komentarzy:

    Prześlij komentarz